Erzsébet-karácsony

Erzsébet-karácsony a Fővárosi Nagycirkuszban.

Tagintézményünk sikeresen pályázott az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány által kiírt pályázatra, így decemberben iskolánk tanulói az Erzsébet-karácsony keretében a Fővárosi Nagycirkusz egy előadását tekinthette meg.

Az előadás címe: Hófödte álom.

Jakutföldön, az örök fagy országában az ott élő jakut nép híven őrzi még a 13. századból, Közép-Ázsiából hozott sámánisztikus gyökereit és az abból táplálkozó gazdag mese- ésmondavilágát. Az akár kilenc hónapon át tartó sötét tél kedvez a népi mesemondók (olonhusztok) izgalmas és varázslatos történeteihez, amelyeket olonhoknak nevezünk. Ilyen mese a Hófödte álom is. A jakutok és még sok északi nép – például eszkimók, evenkik, nyenyecek, manysik, lappok, szölkupok, hantik, csukcsok, udegejek, dolgánok, tofalárok, stb. – mese- és mondavilágának számos motívumából épül fel, mégis ismerős lesz, mintha a miénk lenne, mintha nagyon közel állna a mi meséinkhez is. A Hófödte álom című műsorunkban minden lesz, ami egy igazi és jó mesében van: a Jó és a Rossz összecsapása, szerelmes fiatalok, lányrablás, lány után induló legény, három próbatétel, legényért megszökő leány, három akadály leküzdése, hőseink útjába keveredő furcsa teremtmények, jégtündérek és különböző állatok, hősiesség, bátorság és barátság. Ott, ahol örökké hó borítja a végtelen tájat, ott álmodnak ilyen meséket a rénszarvasok, hogy aztán az emberek fülébe súghassák, és az emberek egymásnak tovább mesélhessék a meleget adó tábortüzek mellett. S miközben elmerülünk a kalandok hópihéi között, elbűvöl minket a mesevilág hóesése, megtanuljuk, mi az igazán fontos az életben: az önmagunkba vetett hit, a bátorság és az egymás iránt érzett bizalom. Egyszer volt, hol nem volt, a jéghegyeken és a sűrű fenyveseken túl, a Jégviharkirálynő birodalmán és a Hókirály országán túl… ott játszódik a Fővárosi Nagycirkusz Hófödte álom – Ősi cirkuszi mese című darabja.